top of page
Naše vize _ Iyengar Yoga

Naše vize

Hlavní myšlenkou při vzniku Yoga Centra byla motivace vytvořit zdravotnické zařízení, kde se v diagnostice a terapii spojí metody současné, využívající nejnovější objevy s použitím moderního technického vybavení a metodami „alternativními“, využívajícími mnohaleté, historicky ověřené empirické poznatky. 

Iyengarova jóga

Jóga podle Iyengara je v současnosti nejznámější a nejpropracovanější systém jógy, pojmenovaný podle B. K. S. Iyengara. Cvičení Iyengarovy jógy se vyznačuje přesností provedení ásan (precision), správnou dobou setrvání v ásaně (timing), správným pořadím a provázaností jednotlivých cvičení (sequencing).

Precision

Přesnost spočívá v tom, že každá buňka těla existuje ve své jedinečnosti. Preciznosti je dosaženo správným vyrovnáním kostí a kloubů, které vede k lepší rovnováze těla s menší prací svalů. Tímto způsobem je větší stability v ásánách dosaženo s menším úsilím. Vlastní vyrovnání těla zvyšuje cirkulaci energie, tvoří vnitřní prostor zejména v kloubech a přináší rovnováhu v proudění energie tělem, což vede v důsledku ke zdraví a větší životní radosti.

Timing

Správná doba setrvání v ásáně není dána jenom odpočítáváním vteřin a minut, po které je potřeba setrvat v pozici, ale je to ásánou „požadovaná doba“ pro její vývoj v závislosti na pokračujícím dospívání jednotlivce v jeho osobní jógové praxi.

Sequencing

Správné pořadí a provázanost jednotlivých cvičení. Jde nejenom o řazení jednotlivých ásán, ale o celé sestavy ásán ve vztahu k dalším sestavám cvičení. Neexistuje žádná jediná pevná sestava. Výsledkem správného řazení je dosažení stavu ticha a vyrovnanosti.

Zde cvičíme

Fanderlíkova 74a

Brno-Žabovřesky, 616 00

Tel: 541 212 164 Mob: 736 473 773

yogacentrum@volny.cz

Libušina třída 4

623 00 Brno-Kohoutovice

Tel: 547 221 304 Mob: 736 473 772

kohoutky@volny.cz

Naši učitelé
Certifikovaní učitelé - Iyengar Yoga Brno

Naši učitelé

Certifikovaní učitelé Iyengar jógy

MUDr. Jan Černý 

Ing. Lenka Černá 

Táňa Dominiková 

Ing. Arch. Eva Eichlerová 

Robert Hrvol 

Miroslava Jirůšková

Ing. Martina Kosová

Mgr. Monika Krpenská 

Jindřiška Milánová 

Lenka Olivová 

Ing. Martin Šmiřák 

Ing. Stanislava Štelclová 

Ing. Jitka Vaníčková 

Dita Vávrová 

Ing. Jana Vrbková 

Učitelé Iyengar jógy jsou po celém světě v oblasti jógy považováni za vážené profesionály. Je to dáno především jasným vzdělávacím systémem učitelů a přísným důrazem na jejich dodatečné vzdělávání. Pouze certifikovaní lektoři (po nejméně šesti letech studia) mají právo používat registrovanou značku Iyengar jógy a nazývat své lekce Iyengar jóga.

Certifikovaní učitelé - Iyengar Yoga Brno

Učitelé v přípravě

Učitelé v přípravě jsou ti, kteří ještě nejsou certifikovanými lektory, avšak mají velkou zkušenost s praxí Iyengar jógy a soustavně se připravují pod vedením mentora a mohou tedy pod záštitou jiných certifikovaných lektorů vést lekce. V případě, že uvažujete o tom, že byste chtěli absolvovat učitelskou výuku se obraťte na svého učitele Iyengar jógy nebo na Českou asociaci Iyengar jógy, pod jejíž záštitou se organizuje vzdělávání učitelů. 

Přemysl Mikauš

Fyzioterapeuti - Iyengar Yoga Brno
Certifikovaní učitelé - Iyengar Yoga Brno

Fyzioterapeuti

Fyzioterapeut je zdravotnický odborník zaměřený především na diagnostiku a terapii pohybové soustavy, avšak prostřednictvím fyzioterapie lze cíleně ovlivnit i funkci ostatních systémů, včetně funkcí psychických.

Taťána Dominiková
Eva Šprinclová

Dis. Lucie Ledererová

Zdena Ševiolová

Bc. Veronika Humlerová

Mgr. Petra Klímová

Eva Přikrylová

Mgr. Milena Bambušková

Mgr. Klára Zmrzlá

Mgr. Veronika Zaťková

Připojte se do našich kurzů

Nejste si jistí, která lekce je pro Vás vhodná? Zanechte nám vzkaz ve formuláři níže nebo nám rovnou zavolejte!

Děkujeme za zprávu!

Iyengar Yoga Brno-Žabovřesky

Certifikovaný tým lektorů
Iyengar jógy

Jóga je pro mne prostředkem pro poznávání sama sebe a tím i okolního světa. Jóga mne naučila lépe se modlit.

Jan Černý

“Učím jógu proto, že to mám opravdu ráda. Jóga je můj život." 

“Cvičením a štúdiom jogy lepšie spoznávam a chápem ako sám seba tak aj okolie. Je to zaujímavý nástroj ako harmonizovať svoje telo, mysel a energiu. Ďakujem všetkým učiteľom, ktorí držia a šíria túto cestu ďalej a zároveň vítam všetky nové a zvedavé tváre prahnúce po objavovaní..." 

Robert Hrvol

“Pracuji u MUDr. Černého jako fyzioterapeut více než 20 let, dělám práci která mě naplňuje, stále velmi baví a dává smysl. Po celou dobu rehabilitační praxe mě provází cvičení jogy dle Iyengara, které využíváme při terapii našich pacientů. Ať už jsou to prvky jogy, asany, aktivní či pasivní nebo celé sekvence asan. Pro naše pacienty s celou řadou potíží, problémů a širokým spektrem diagnóz můžeme uplatnit Iyengar jogu. Jsem ráda, že mohu učit Iyengarovu jogu. Mám lekce běžné i se  zaměřením zdravotním a gynekologicko-ženským. Každá lekce je jiná, všemi se prolínají znalosti z fyzioterapie i toho co znám z IY jogy a mnohé mám vyzkoušené na své osobě. Cvičení IY jogy je pro mne stále přínosné i v osobním životě." 

“Jóga je nedílnou součástí mého každodenního života. Harmonie fyzického těla, dechu a mysli přichází s praxí ásán a pranájámy a vede mně ke koncentraci – soustředění, zklidnění a radosti.

Při praxi jógy podle Iyengara mohu vnímat aktuální stav těla a reagovat na fyzické změny či omezení při úrazech nebo v různých životních obdobích, tím je pro mě udržitelná.

Kromě účasti na akcích pořádaných evropskými lektory jsem svou praxi v roce 2019 prohloubila měsíčním výcvikem v institutu Iyengar v Puné v Indii."

“Byl jsem hledající a tápající. Pak jsem objevil jógu. Neměl jsem však učitele a tak jsem málo porozuměl. Cesta mne dlouhou oklikou přivedla do křesťanského chrámu a já jsem uslyšel hlas, který ke mně pravil: "Toto je to, co hledáš" . A mne naplnila nenadálá radost a já si ji nesu dodnes. Pak jsem se znovu setkal s jógou, našel učitele, začal praktikovat Iyengar jogu a dlouhá cesta sebepoznání dostala jasnější obrysy. 

Neboj se na ni vstoupit!"

Jana Vrbková

Táňa Dominiková

Eva Eichlerová

Přemysl Mikauš

Jóga mě učí být tady a teď, jóga je čas, který věnuji sama sobě, jóga je pohyb, který ladí moje fyzické tělo a uvolní a vyčistí moji mysl. Jóga mi jednoduše dodává energii na radostné bytí se vším, co mám ráda. Je krásné být u toho, když objevujete, v čem je jóga důležitá pro Vás."

Martina Kosová

“Jsem fyzioterapeutka a celý život sportuji. Mám ráda všechny formy pohybu a jóga je jedním z nich. Ve své praxi často propojuji jógu s rehabilitací, hlavně u sportovců. Iyengar yoga se mi líbí svoji přesností. Jde o vědomý pohyb, který nám do života přináší spoustu zdravotních benefitů, životní energie a radosti." 

“Pro mě je jóga skvělá cesta, jež nikdy nekončí. Je o trvalém hledání a nalézání. Ale také o setkávání se, s učiteli, se studenty, s přáteli. Jóga přináší překvapení a  nikdy žádnou nudu. Výrazným způsobem změnila a mění můj život. Těším se, kam mě povede  v budoucnu." 

Stáňa Štelclová

Jindřiška Milánová

DSC_2404.jpg

Přehled a obtížnost kurzů

Nevíte, který kurz je pro vás ten pravý? K základní orientaci pro cvičence, kterou obtížnost zvolit jsme připravili přehled s krátkými popisy samotných lekcí. Při nejasnostech s volbou lekce, doporučuje domluvit se vždy s vyučujícím lektorem.

bottom of page